کد بورسی چیست؟

هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی در سامانه اطلاعاتی بورس، بوسیله‌ این کد شناسایی می‌شود.
اشخاص با این کد، قادر به خرید و فروش سهام  در بورس اوراق بهادار خواهند بود.


کد معاملات برخط یا آنلاین چیست؟
 

کدی  است که فرد پس از دریافت کد بورسی به منظور تسهیل در انجام معاملات می‌تواند آن را دریافت کند.
با این کد فرد مجاز به انجام معاملات به صورت مستقیم و آنلاین {با گوشی و لپ تاپ و ... } خواهد بود و نیاز به ثبت سفارش حضوری
نخواهد داشت .

کاربرد کد بورسی چیست ؟

1- برای فعالیت در بازار بورس، دریافت کد بورسی اولین گام شما برای ورود به بورس است.
2- اگر پیمانکار دولت هستید و اوراق خزانه ای اسلامی دارید، پیمانکاران دولت باید برای دریافت مطالبات خود و فروش اوراق خزانه اسلامی نیاز است که کد بورسی داشته باشند. 
3. برای خرید و فروش اوراق مشارکت نیاز به کد بورسی دارید
4-اگر به دنبال وام مسکن هستید، برای دریافت وام مسکن بدون اوراق قرضه یا  اوراق تسهیلات مسکن نیاز به  کد بورسی دارید.

مدارک لازم  برای ثبت نام کد بورسی

اشخاص حقیقی :                                                                                                                         
1- شماره حساب بانکی (جهت جابجایی پول در حساب شما پس از فروش سهام در آینده)                        
2- اسکن کارت ملی . شناسنامه . مدرک تحصیلی {یا کارت دانشجویی یا هر گواهی تحصیلی دیپلم یا بالاتر }
توجه: اگر اسکن نبود {عکس گرفته شده با کادر و کیفیت مناسب} در سایت آپلود کنید.                            

اشخاص حقوقی :                                          
1. تصویر روزنامه رسمی آگهی تآسیس                 
2. تصویر روزنامه رسمی – آگهی کلیه تغییرات         
3. تصویر اساسنامه                                         
4. کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره
5. تکمیل فرم تعهدنامه                                      
6.تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی              

احراز هویت

اگر ساکن تهران، کرج. تبریز، شیراز یا اصفهان  هستید شما می توانید پیک را انتخاب کنید و با شماره بدون کد 1561 تماس بگیرید تا با شما برای احراز هویت در مکان خودتان هماهنگ شود (نیازی به مراجعه حضوری ندارید )
🔴 احراز هویت در شهرستان
افرادی که قادر نیستند به نزدیکترین شعبه یا نمایندگی کارگزاری یا دفتر پیشخوان مراجعه کنند  راهکار پیشنهادی ما مراجعه به "دفتر اسناد رسمی" طبق توضیحات زیر است:

همه فرم هایی که موقع ثبت نام از طرف کارگزاری در ایمیل دریافت می کنید پرینت کنید و با داشتن فرم ها و اصل شناسنامه، اصل کارت ملی به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنید. فقط یک گواهی امضا تهیه کنید.   همه فرم ها را امضا و اثر انگشت بزنید و به همراه گواهی امضا و به آدرس قید شده در ایمیل پست کنید.

🔴 احراز هویت هموطنان مقیم خارج از کشور
پس از ثبت نام و دریافت فرم از طریق ایمیل با شماره 1561 98+ تماس بگیرید و

برای احراز هویت و تاییدیه فرم مربوطه   با مراجعه به دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت فرم تاییدشده همراه با کپی شناسنامه و کپی کارت ملی که در دفتر نمایندگی برابر اصل شده به کارگزار 📬 پست نمایند.

پس از تایید مدارک .کدسهامداری صادر شده از طریق ایمیل به اطلاع شما خواهد رسید.


 

تصاویر مراحل ثبت نام برای دریافت کد بورسی و کد آنلاین

جهت دریافت کد بورسی و کد آنلاین  لازم است  ابتدا  با کلیک لینک زیر   اقدام به تکمیل مشخصات فردی نمایید و پس از طی تمامی مراحل منتظر  ایمیل حاوی راهنمایی مرحله آخر ثبت نام باشید.

یرای دریافت کد بورسی آنلاین کلیک کنید  

ابتدا بر روی قسمت " افتتاح حساب بورس اوراق بهادار" کلیک کرده،


 دریافت PDF راهنمای اسکن صحیح مدارک شناسنامه و کارت ملی  
مرحله آخر آزمون: اگر سوالاتی مربوط به بورس در انتها از شما پرسیدند و پاسخ آن را نمیدانستید، تیک ها را بزنید و ادامه دهید تا پاسخهای صحیح را همون لحظه بیاموزید تا ثبت نام نهایی شود.  هر جا مشکلی داشتین پیام بدهید .

برای دریافت کد بورسی آنلاین کلیک کنید 


 

1حداقل سن برای دریافت کدبورسی و کد آنلاین چقدر است؟
برای دریافت کد بورسی محدودیت سنی وجود ندارد. و هر فردی که شناسنامه دارد میتواند کد بورسی دریافت کند. اما اگر بخواهید به صورت آنلاین معامله کنید (کد بورسی آنلاین داشته باشید) باید حداقل 18 ساله باشید و مدرک دیپلم نیز داشته باشید.
2آیا بدون مدرک تحصیلی می‌توان کد معاملات برخط (آنلاین) گرفت؟
با توجه به اینکه دارا بودن مدرک دیپلم برای همه کاربران الزامی است، لذا ارائه هر سندی که دلالت به اخذ مدرک دیپلم توسط متقاضی نماید، لازم بوده و مورد قبول است. حتی کارت دانشجویی
3آیا یک نفر می‌تواند چند کد بورسی داشته باشد؟
هر فرد مجاز به داشتن تنها یک کد بورسی است. اما این امکان وجود دارد که در کارگزاری‌های مختلف نام کاربری آنلاین داشته باشد. یعنی هر فرد می‌تواند در حوزه معاملات اوراق بهادار مشتری چند کارگزاری باشد و با سامانه معاملاتی آن ها معامله کند اما کد بورسی هر فرد یکتا است.
4 قوانین و مقررات معاملات برخط بورس اوراق بهادار تهران
فعالیت در هر حرفه، مستلزم آگاهی از قوانین و دستورالعمل‌های مصوب آن است. این قوانین که موجب ایجاد وحدت رویه و جلوگیری از بی نظمی و سردرگمی است، راهگشای فعالین حرف و مشاغل خواهد شد. در بازار بورس و اوراق بهادار ایران نیز، قوانینی از سوی سازمان بورس اوراق بهادار وضع گردیده است که دانستن آن لازمه فعالیت کاربران سامانه معاملات برخط است. این قوانین و مقررات شامل انواع معاملات از قبیل معاملات بازار نقد، بازار آتی، بازار تبعی و سایر معاملات مرسوم در بورس اوراق بهادار می‌شود. قوانین، مقررات و دستورالعمل‌ها ممکن است در خصوص ناشران، نهاد‌های مالی و کارگزاران یا سرمایه‌گذاران تصویب شده باشد. آنچه مهم است دانستن و عمل به این بایدها و نبایدها است. برای اطلاع از جزییات بیشتر و آگاهی از قوانین حاکم بر معاملات بازار بورس اوراق بهادار تهران مطالعه دستورالعمل اجرایی معاملات برخط اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران که در تاریخ ۱۳۸۹/۰۷/۰۳ به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده است، توصیه می‌شود.

سوالی در ذهنتون باقی مونده؟!

چرا اونو از ما نمی پرسید؟!

تنها کار لازمه انجام بدید اینکه که از طریق راه های ارتباطی موجود سوال خودتونو از ما بپرسید! قول می دهیم در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ اون رو برای شما ارسال کنیم...


بیکسو پیک
 

به منظور تسهیل فرآیند ثبت نام کد بورسی آنلاین، برای ارائه مدارک شناسایی و احراز هویت نیاز به خروج از خانه و یا محل کار خود نخواهید شد! 

با استفاده از خدمات بیکسوپیک، کارشناسان کارگزاری در ساعات تعیین شده توسط شما در محل کار، منزل و یا هر آدرس دیگری که شما بخواهید حاضر خواهند شد و مراحل احراز هویت را بصورت حضوری انجام خواهند داد.


 

راهنمای ادامه افتتاح حساب

گام اول افتتاح حساب را تکمیل نمودید. در ادامه بنا بر دستور العمل جدید سازمان بورس، فرآیند ثبت نام در سایت سجام را تکمیل نمایید.
بعد از تکمیل مراحل در سایت سجام و دریافت کد پیگیری، به سایت بازگشته و از قسمت افتتاح حساب وارد بخش اعلام کد پیگیری سامانه سجام   شوید.

راهنمای ثبت نام در سامانه سجام                        ثبت نام در سامانه سجام

 

پنل کاربری